Miks peaks laps koolivaheajal liikuma? – Aktiivne puhkus toob rõõmu ja energiat!
Koolivaheaeg on laste jaoks kauaoodatud paus igapäevastest koolikohustustest. See on aeg puhata, mängida ja teha asju, mille jaoks koolinädala jooksul aega ei jää. Kuid kas see tähendab, et lapsed peaksid terve vaheaja ekraani taga veetma? Kindlasti mitte! Füüsiline aktiivsus on koolivaheajal sama oluline kui koolipäevadel – kui mitte veelgi olulisem.
Siin on 5 põhjust, miks iga laps peaks vaheajal aktiivselt liikuma ja sportima!
1. Liikumine hoiab tervise tugevana
Regulaarne füüsiline aktiivsus tugevdab südant, lihaseid ja luid, parandab vastupidavust ning toetab immuunsüsteemi. Just koolivaheaeg on ideaalne aeg väljas mängimiseks, jooksmiseks ja sportimiseks, sest ilma igapäevase koolikoormuseta on lapsel rohkem energiat ja aega oma keha arendada.
📌 Kas teadsid? WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) soovitab lastel liikuda vähemalt 60 minutit päevas – see on palju lihtsam täita läbi lõbusate mängude ja treeningute!
2. Vähem ekraaniaega, rohkem päriselu elamusi
Nutiseadmed ja videomängud võivad olla lõbusad, kuid liigne ekraaniaeg võib tekitada väsimust, keskendumisraskusi ja uneprobleeme. Kui laps on aktiivne ja viibib rohkem värskes õhus, siis:
✅ Uni muutub sügavamaks ja kvaliteetsemaks
✅ Paraneb keskendumisvõime ja loovus
✅ Silmad puhkavad ja meeleolu paraneb
💡 Liikumine ei pea olema igav treening – see võib olla mänguväljakul jooksmine, rattasõit, rahvastepall või lihtsalt sõpradega liikumismängude mängimine!
3. Sõbrad ja sotsiaalsed oskused arenevad mängides
Lapsed õpivad läbi mängu – ja aktiivne puhkus koos eakaaslastega arendab meeskonnatöö, suhtlemise ja koostööoskusi. Liikumine aitab lastel luua uusi sõprussuhteid ja tugevdada olemasolevaid.
🏀 Pallimängud, teatevõistlused, ronimismängud ja meeskonnatöö väljakutsed arendavad ka enesekindlust ja õpetavad, kuidas teistega suhelda ja koostööd teha.
📢 Kas teadsid? Lapsed, kes osalevad aktiivsetes mängudes ja treeningutes, on koolis sotsiaalselt enesekindlamad ning oskavad paremini suhelda ja koostööd teha.
4. Koolivaheaeg on ideaalne aeg uute oskuste õppimiseks
Tavapäraste koolitundide ajal võib olla keeruline leida aega, et proovida uusi spordialasid või arendada oma osavust pallimängudes, tasakaalus või kiiruses. Koolivaheajal on võimalik osaleda:
✅ Multispordi treeningutes – erinevad spordialad ja mängud
✅ Koolivaheaja liikumislaagrites – struktureeritud tegevused ja uued sõbrad
✅ Mängulistes treeningutes – koordinatsiooni ja osavuse arendamine
🏆 Uute oskuste omandamine annab lapsele enesekindlust ja motivatsiooni ka edaspidiseks!
5. Liikumine teeb tuju heaks ja aitab lõõgastuda
Kas oled märganud, et pärast füüsilist tegevust on laps rõõmsam ja rahulikum? See pole juhuslik – liikumine vabastab ajus õnnehormoone (endorfiine ja serotoniini), mis aitavad stressi vähendada ja meeleolu parandada.
🤩 Kui laps liigub, tunneb ta end energilisemana ja lõbusamalt – ning vaheaeg jääb meelde toreda ja tegusana!
Kuidas panna laps koolivaheajal rohkem liikuma?
💡 Praktilised soovitused lapsevanematele:
✅ Planeeri päevakava, mis sisaldab aktiivseid tegevusi – kas või väike jalutuskäik või mängimine õues.
✅ Vähenda ekraaniaega ja julgusta avastama õuemänge
✅ Pane laps kirja aktiivsetele treeningutele või laagrisse, kus ta saab sporti teha koos teiste lastega.
✅ Mängige koos perega! Korvpall, jalgpall, matkamine – vanemate aktiivsus motiveerib ka lapsi.
Aktiivne koolivaheaeg loob lapsele parema tuleviku!
Lapsed, kes liiguvad piisavalt, on tervemad, rõõmsamad ja sotsiaalselt enesekindlamad. Koolivaheaeg ei pea tähendama ainult ekraanide taga istumist – see võib olla ka aeg avastada uusi mänge, leida uusi sõpru ja õppida uusi oskusi läbi liikumise!
Aktiivne Laps pakub koolivaheaegadel multispordi treeninguid ja liikumismänge, kus iga laps saab liikuda, mängida ja arendada oma oskusi. Tule ja avasta liikumisrõõm koos meiega!
📢 Liitu meie koolivaheaja treeningutega! 👉 Registreeru siin